A 2021/2022-es nevelési évben óvodánk sikeresen pályázott a Boldog óvoda címért, majd munkánk eredményeként 2023/2024-re elnyertük az Örökös Boldog Óvoda címet.

Pályázat


A Nemzeti Tehetségprogram, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma az NTP-KKI--16-0169 kódszámú pályázata keretében lehetővé teszi intézményünk tehetségműhelyei számára szakmai munkánk még színvonalasabbá tételét a 2016/17-es nevelési évben.

Pályázatunk címe: "Szem előtt a mozgás"

A program célja az óvodában működő tehetséggondozó tevékenységek, programok megvalósítása, a tehetségígéretes gyerekek felismerése, kiválasztása, tehetséggondozó foglalkozásokba történő bevonása, aktív személyiséggé formálása. Óvodai tervezett tevékenységeken kívül két tehetség területen, testi-kinesztetikus, térbeli- vizuális képességeiknek fejlesztése.

Célul tűzzük ki a szakmai együttműködést, közös programok szervezését, a tapasztalatok összegzését, pályázati eredményeink bemutatását.

Ennek megvalósulását a következő programok, tevékenységek biztosítják a gyermekek számára:

  • Heti rendszeres fejlesztő foglalkozások
  • Nagyerdei Stadion látogatása, élményszerzés
  • Házi rajzpályázat megrendezése
  • Bábszakember, népművelő segítségével új technikák megismertetése
  • MLSZ Olasz Focisuli edző által modern edzési módszerek bevezetése
  • Múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvétel a Déri Múzeumban
  • Népi kismesterségekkel való ismerkedés a Tímárházban
  • Városi rajzpályázat szervezése, lebonyolítása
  • Gyulai István Atlétikai Stadionban élményszerző látogatás
  • Ovi-Olimpia megszervezése, lebonyolítása
  • Vándorkiállítás szervezése
  • Rendszeres sportolási és önkifejezési lehetőség biztosítása az óvoda keretein belül

A komplex program lezárásaként egész napos hortobágyi kirándulást szervezünk a két tehetségműhelybe járó gyermekek számára, ahol lehetőség nyílik közös élmény és tapasztalatszerzésre, egymás tevékenységének megismerésére, kipróbálására.

Nagyerdei Stadion látogatása

2016. októberében a Varázskéz és az Ovi-foci tehetségműhelyek közös program keretében a Nagyerdei Stadiont látogatták meg. A két tehetségműhelynek lehetősége nyílt egymás tevékenységébe betekinteni: a Varázskéz tehetségműhely gyermekei a sport "világát", míg az Ovi-focis gyermekek pedig az élmények feldolgozásának sokszínűségét tapasztalhatták meg.

Nagy élményt jelentett a gyerekek számára a Stadionnal való ismerkedés: center pálya, öltözők, tanácsterem, média központ, a relikviák megtekintése.

A bemelegítő pályán lehetőségük nyílt szabad játékot játszani.

Sporttal kapcsolatos bábok készítése

2016. 11. 24-én Schneider János bábszínész, rendező foglalkozott a Varázskéz tehetségműhely gyermekeivel.

Téma: Sporttal kapcsolatos bábok készítése - vegyes technikával

Új szemléletmóddal, technikával ismertette meg a gyermekeket, a bábokkal örömmel játszottak.

Látogatás a Déry múzeumba

2016. 11. 29-én mindkét tehetségműhelybe járó gyerekek közösen ellátogattak a múzeumba.

Téma: Éljünk egészségesen

Megnéztük a régi Arany Egyszarvú Patikát, interaktív foglalkozás keretében múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt. Ez a program szorosan kapcsolódott az" ÉLJÜNK EGÉSZSÉGESEN" rajzpályázathoz.

"Éljünk egészségesen"

Rajzpályázat

"Éljünk egészségesen" címmel házi rajzpályázaton vehettek részt az óvoda gyermekei, melyet a Varázskéz tehetségműhely szervezett.

2016. 12. 13-án zárult rajzpályázaton 26 gyermek részvételével 41 munka készült.

A pályázaton több ovi-focis gyermek is részt vett, a mozgás, sport öröme, az egészségmegőrzés fontossága is megjelent munkáikban, melyek az óvoda folyosóján kerültek kiállításra Általunk készített emléklappal, kézműves eszközökkel jutalmaztuk őket.

Tímárházi foglalkozás

2017. 01. 12-én tímárházi foglalkozáson vettek részt a Varázskéz műhelybe járó gyerekek.

Téma: Csuhézás

Hutkai László népi iparművész vezetésével megismerkedtek a csuhézás technikájával. Csuhébabát készítettek, melyet a foglalkozás végén megtornáztattak. Megismerkedhettek népi kismesterséggel, felhasználták mozgás kifejezésre.

Népi sportjáték készítése

2017. 01. 31. Dancsó Dalma Éva néprajzszakot végzett pedagógus interaktív foglalkozás keretében népi sportjátékok készítésével ismertette meg a Varázskéz műhely gyermekeit.

Téma: Népi sportjátékok készítése (vesszőkarika, nemezlabda, maglabda)

Újabb népi kismesterséggel ismerkedtek meg, kipróbálták a régi idők gyermekjátékait. Az itt készült játékokkal mindkét tehetségműhely gyermekei örömteli közös játékban vettek részt.

A mozgásfejlesztés hatása a képességek alakulásában, fejlődésében, szerepe a tehetséggondozásban

2017. 03. 31-én dr. Arany Erzsébet egyetemi docens a tehetségműhelyeket vezető óvodapedagógusok számára interaktív előadást tartott, amelyen az érdeklődő óvodapedagógusok is részt vehettek.

Előadásán a következőkről hallhattunk:

  • A mozgásfejlesztés hatása a képességek alakulásában, fejlődésében, szerepe a tehtséggondozásban.
  • A gyermek mozgásfejlődésének szakaszai
  • A hatékony kommunikáció a szülőkkel
  • A differenciált fejlesztés és a tehetséggondozás lehetőségei óvodás korban

Ezen ismeretek felhasználásával még hatékonyabbá tehetjük tervezésünket és gyakorlati munkánkat.

Látogatás a Gyulai István Atlétikai Stadionba

2017. 04. 11-én a két tehetségműhely közös program keretében ellátogatott az Oláh Gábor utcai Sportcentrumba. A résztvevő gyerekeknek lehetősége nyílt arra, hogy a létesítmény pályáit és edzőtermét is megtekintsék.

A sportcsarnokban betekintést nyerhettek az U15 fiú kosárlabda csapat edzésébe. Ezt követően a Center Pályát és a műfüves pályát is meglátogatták, majd az Atlétikai Stadionban kipróbálták a futópályát és a füves pályán labdás játékokat játszottak a gyerekek.

Városi rajzpályázat

2017. 04. 12-én zárult rajzpályázaton 44 gyermek részvételével több mint 70 munka készült, több óvodából is érkeztek pályamunkák.

Téma: Szem előtt a mozgás

Óvodánkban kiállított munkák megtekintésére mindenkinek lehetőséget biztosítottunk. Színvonalas, színes, változatos, a mozgást, sportot megjelenítő alkotások születtek, melyekből vándorkiállítást tervezünk a Benedek Elek Könyvtárban.

A rajzpályázat értékelése alkalmával oklevéllel leptük meg a gyermekeket.

Ovi-olimpia a Levendula óvodában

Május 9-én óvodánk negyedszer rendezte meg az OVI-OLIMPIÁT. Az eseményen nagycsoportos gyermekeink vettek részt, és meghívtuk a Svetits Katolikus Óvoda ovi-focisait is, így összesen 75 gyermek kapott lehetőséget a játékos mozgásra. Az óvodapedagógusok változatos mozgásos tevékenységeket, csapatjátékokat szervetek, a résztvevő gyermekek 6 különböző pályán játszhattak.

Az Ovi-Olimpiát a Monostorpályi úti Debreceni Utánpótlás Sportcsarnokban tartottuk.

Az Ovi-Olimpián készült fotókból és a gyermekek élményrajzaiból később kiállítást rendeztünk a helyszínen, valamint az óvodában és a Benedek Elek Könyvtárban is.

Kiállítás a Benedek Elek Könyvtárban

2017. május 23-án a tehetségígértes gyermekek rajzaiból vándorkiállítást rendeztünk a Benedek Elek Könyvtárban.

A gyerekek a "Szem előtt a mozgás" témakörben készítettek alkotásokat, a városi szintű pályázatra több mint 70 mű készült. A legszebb rajzokat és a pályázat során készített fotókat két héten keresztül tekinthették meg az érdeklődők.

Kirándulás a Hortobágyra

2017. június 6-án a két tehetséggondozó műhelybe járó gyermekeknek egésznapos Hortobágyi kirándulást szerveztünk.

A nap folyamán

- megismerkedtek népi kismesterségekkel, és a korongozás technikájával

- megfigyelték a népi iparművészeket munkájuk közben

- kipróbáltak különböző népi játékokat

- kiállítást tekintettek meg a Látogató Központban

- megnézték a Mátai Ménest

- utaztak a Hortobágy-halastavi Kisvasúttal

- megfigyelték a Kondás tó tanösvényét, az itt élő növény- és állatvilágot

A visszajelzésekből megállapítottuk, hogy a megvalósított programok elérték kitűzött céljainkat, a gyerekek sok élményt, tapasztalatot gyűjtöttek, együtt játszottak, sportoltak.

Játékos edzés külső szakemberrel

2017. június 8-án MLSZ edző tartott bemutató edzést az ovi-foci tehetséggondozó műhelybe járó gyermeknek. Lelkesen fogadták a külső edző újszerű, játékos mozgásos tevékenységeit.

A gyakorlati bemutatót minden érdeklődő óvodapedagógus megtekinthette. Ötleteket kaptak a mozgásfejlesztés változatosabbá tételéhez, és a tornaeszközök különböző alkalmazásához.

"Szem előtt a mozgás" - emléklapok átadása

2017. június 14-én a program zárása alkalmával az Ovi-foci és a Varázskéz tehetségműhelybe járó gyerekek emléklapot vettek át a sikeres év zárásáért.

A gyerekek az emléklap átadása után együtt játszottak, sportoltak az új eszközökkel, közös kézműves tevékenységben vettek részt, kipróbálták egymás tevékenységeit, együtt munkálkodtak.

Az év során készített alkotásokat és az Ovi-olimpián készült fényképeket is megtekintették az óvoda folyosóján.

Az EMLÉKKÖNYV nézegetése során felidéztük a közös élményeket, az év során készített alkotásokat és az Ovi-olimpián készült fényképválogatást is megtekintették az óvoda folyosóján.

Pályázatunk értékelése

Óvodánkban 2008. szeptember 01. óta működik Tehetséggondozó Munkaközösség, melynek legfontosabb célkitűzése a kiemelkedő képességű, jól motiválható gyermekek felfedezése, személyiségük-, és tehetségük optimális fejlesztése.

A 2016/2017. nevelési évben a "Szem előtt a mozgás" tehetséggondozó pályázatban 5-7 éves gyermekek vettek részt, kiválasztásuk bevált szempontsor alapján történt. A Varázskéz tehetségműhelybe 10, az Ovi-foci tehetségműhelybe 10 kezdő és 10 haladó gyermek került beválogatásra, közülük 8 hátrányos helyzetű. A pályázat lehetőséget adott a két tehetségműhely szorosabb szakmai együttműködésére, melyet közös programok szervezésével, tapasztalatok cseréjével, összegzésével, a pályázat eredményeinek közzétételével valósítottunk meg.

A beválogatott gyermekek heti rendszerességgel vettek részt az óvodai tevékenységeken túl tehetséggondozó foglalkozásokon, továbbá ismeretszerzési és tapasztalatszerzési lehetőségeket biztosítottunk számukra különböző helyszíneken és külső szakemberek bevonásával.

A folyamatosan bővülő eszközkészletünkkel új sportágakat, mozgásformákat ismertek meg a gyermekek, felkészítettük őket az Ovi-olimpiára. Az Ovi-focisok a pálya tervezésénél, a feladatok megalkotásában, a Varázskezesek pedig az előkészítésben (olimpiai zászló-, érem-, plakát készítés) működtek közre.

A két tehetségműhely együttmunkálkodása következtében erősödött a gyermekek közösségi érzése, együttműködési-, és alkalmazkodó képessége. Az Ovi-focis tevékenységek során fejlődött a gyermekek állóképessége, gyorsasága, labdaérzéke, nagymozgása, szem-kéz, szem-láb koordinációja, térérzékelése, térlátása, koncentrációs képessége. A Varázskéz tehetségműhelyben fejlődött a gyermekek kreativitása, önkifejező képessége, finommotorikája, képzelete, fantáziája, szem-kéz koordinációja, térlátása, esztétikai érzéke, kooperációs képessége. A nevelési év során több alkalommal is részt vettek egymás tevékenységeiben, közös élményeket biztosítottunk számunkra, így társas kompetenciáik is fejlődtek.

Köszönjük Támogatóinknak a lehetőséget programjaink megvalósításához, céljaink eléréséhez!

© 2021 Levendula Óvoda
4024 Debrecen, Varga utca 23.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el